کیان نیک پور (پیرفلک)

تاریخ و محل شهادت:

کیان پیرفلک، (زاده‌ی ۱۳۹۲ درگذشته ۲۵ آبان ۱۴۰۱) کودک نه ساله‌ای است که در قیام سراسری مردم ایران توسط مأموران سرکوبگر به شهادت رسید. کیان پیرفلک پس از به یکی از نمادهای قیام تبدیل شد. تصاویر او بارها و بارها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. همچنین فیلم دیگری از وی منتشر شد که در آن توضیحاتی در مورد قایق ساخته شده توسط خود او برای یک جشنواره می‌دهد. این فیلم به یکی از فیلم‌های پرتکرار در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد. کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله ایذه‌ای در روز ۲۵ آبان ۱۴۰۱ شب هنگام با اتومبیل پدرش به همراه مادرش زینب مولایی‌راد، و «رادین»، برادر ۲ ساله‌اش و پدرش میثم پیرفلک، در حال عبور از خیابان و مراجعت به خانه بودند که از ۴ سو توسط موتورسواران محاصره شدند. در همین هنگام یک لباس شخصی به خودرو نزدیک شده و به سمت ماشین آن‌ها شلیک می‌کند. کیان در دم به شهادت می‌رسد و پدرش از پهلوی چپ سه گلوله خورد. یک گلوله به ستون فقرات او آسیب رساند. او ابتدا در بیمارستان ایذه بستری شده و یک بار مورد عمل جراحی قرار گرفت ولی به علت وخامت حالش به بیمارستان گلستان اهواز منتقل گشت.

سنگ مزار کیان پیرفلک

مادر کیان پیرفلک نیز دچار جراحت سطحی و شوک شدیدی در پی این حادثه شد. خانواده کیان برای ممانعت از سرقت جسد توسط ماموران امنیتی تا صبح با استفاده از یخ فریزر و قرض گرفتن یخ از همسایگان جنازه کیان را حفظ کردند. ماموران حکومتی مادر کیان پیرفلک را تهدید کردند که اگر حمله یگان ویژه و کشتن پسرش را انکار نکند، پسر دو ساله دیگرش و همسرش میثم را بر تخت بیمارستان می‌کشند. رسانه‌های حکومتی با انعکاس گسترده این خبر، آن را به داعش منتسب کردند.

از زبان اقوام کیان پیرفلک

یکی از نزدیکانش می‌گوید:

«برای مراسمش پلیس دائم میاد خونشون که اگر اجازه ندین خودمون مراسم برگزار کنیم و تحت کنترل ما باشه مخفیانه می‌بریم خاکش می‌کنیم. حالت تهدید نداره هی میان چند نفر میگن همه‌ی کشته شده‌ها باید با نظارت ما و توسط خودمون تشیع بشه وگرنه جنازه رو تحویل نمی‌دیم؟»

تصویری از کیان پیرفلک به همراه مادرش زینب مولایی‌راد

خانم مولایی‌راد مادر کیان پس از شهادت فرزندش در پست اینستاگرامش در ویدیوی کوتاهی از بازی علمی کیان با اسباب‌بازی‌های دست‌سازش چنین می‌گوید:

«بمیرم واسه آرزوهات بمیرم واسه اون روز که گفتی میخوای مهندس روباتیک بشی داااا رود قشنگم »

او در پست دیگری نوشته است:

کیان پیرفلک به همراه مادر، پدر و برادرش
کیان پیرفلک به همراه مادر، پدر و برادرش

«رودم مهندسم، رودم، رودم» کلمه رود به لری به معنی فرزند است.

مراسم خاکسپاری کیان

مادر کیان پیرفلک در مراسم خاکسپاری او شعری علیه خامنه‌ای که به سبک شعر کودکانه معروف ایرانی گفته شده را می‌خواند:

«اتل متل توتوله، آسدعلی چجوره؟ یه ریش داره تا سینه، سینه پر زکینه؛ قلبش مثال سنگه، حرف‌هاش همه جفنگه، هر کی کنه انتقاد از زشته و از نظام، لات‌های نابکارش آتیش به اختیارش، میان قطار توی خیابون میرن سراغ انسون، ما ملت کبیریم ایرانو پس می‌گیریم»

مادر کیان در مراسم خاکسپاری افشا کرد:

مقابل هلال احمر از جلوی لباس شخصی‌ها رد شدیم یکی از آنها گفت برگرد همین موقع کیان گفت: این دفعه به اینها اعتماد کن. پدرش دور زد برگشت تا رسیدیم به لباس شخصی‌ها ماشین را به رگبار بستند...

در مراسم کیان پیرفلک مردم شعار دادند: «قسم به خون کیان، ایستاده‌ایم تا پایان»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «بسیجی، سپاھی، داعش ما شمایی.»

انعکاسات شهادت کیان پیرفلک

مریم رجوی

پس از شهادت کیان پیرفلک خانم مریم رجوی در حساب توییتری خود نوشت:

«خامنه‌ای با كشتار بيرحمانه در ايذه مرتكب جنايت ديگری عليه بشريت شد. کیان پیرفلک كودک معصوم ۱۰ساله كه به‌دست لباس شخصی‌ها به شهادت رسيد، نماد مظلوميت ملت ايران و توحش رژيم آخوندهاست كه تنها در ۲۴ و ۲۵ آبان ده‌ها نفر را به شهادت رسانده‌اند».

ویدئویی از کیان پیرفلک، در شبکه مجازی پربازدید شده است؛ او در شروع ویدئو برای شرکت دادن قایقش در یک مسابقه می‌گوید: «به نام خدای رنگین کمان»

کیان پیرفلک
کیان پیرفلک در لباس بختیاری‌ها
 
کیان پیرفلک با کوله‌ی مدرسه
 
سبحان شیخ‌علی‌زاده از عوامل تیراندازی به کیان پیرفلک عضو سپاه پاسداران

بنابر برخی گزارش‌ها، پس از کشته شدن کیان ۹ ساله در ایذه بختیاریها مسلح شدند. در تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۱ یکی از عوامل تیراندازی به کیان پیرفلک که توسط مردم شناسایی شده بود به نام سبحان شیخ‌علی‌زاده در شبکه مجازی افشا شد. سبحان شیخ علیزاده عضو سپاه پاسداران، رئیس حفاظت اطلاعات پایگاه بسیج باغملک و یکی از عوامل تیراندازی به  کیان پیرفلک مالک گلخانه جاده باغ‌ملک به اهواز دو راهی روستای رودزرد (کنار مرغداری شهریاری) هست.

برگرفته از ایران پدیا

لطفا در تکمیل اطلاعات شهید ما را یاری کنید