نیکا شاکرمی

تاریخ و محل شهادت:

نیکا شاکرمی، (زاده ۱۰ مهرماه ۱۳۸۴، لرستان – درگذشته ۲۹ شهریور ۱۴۰۱، تهران) دختر ۱۷ ساله‌ای بود که پس از قتل مهسا امینی به دست گشت ارشاد رژیم ایران، در قیام سراسری شهریور ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در بلوار کشاورز تهران ربوده شد و به قتل رسید. نیکا شاکرمی پیش خاله‌اش “آتش شاکرمی“در تهران زندگی می‌کرد. دوستانش که با نیکا در تماس بودند، می‌گویند که نیکا شاکرمی هنگام اعتراضات، در شعار دادن کم نمی‌آورد؛ و بسیار شجاع بود. خانم آتش شاکرمی می‌گوید که افرادی با او تماس گرفته‌اند؛ و گفته بودند که نیکا هفته اول در اختیار اطلاعات سپاه پاسداران بوده و پس از اتمام بازجویی به زندان اوین منتقل شده است. بر اساس اطلاعات موجود، نیکا شاکرمی حوالی ساعت ۷ شب در آخرین تماس به دوستش می‌گوید که نیروهای امنیتی به دنبالم هستند؛ و من در حال فرار هستم. جسد نیکا شاکرمی پس از ۱۰ شب نگرانی و بی‌خبری شدید خانواده‌ی او، سرانجام در روز ۷ مهرماه، در کهریزک پیدا شد. خانواده‌ی او هنگام تحویل‌گیری جسد نیکا، می‌بینند که دماغ نیکا له و لورده شده و جمجمعه‌اش نیز از ضربات متعدد باتوم و جسم سخت، شکسته و متلاشی شده است. خانواده نیکا شاکرمی وقتی صبح دوشنبه برای خاکسپاری نیکا به آرمستان خرم‌آباد مراجعه می‌کنند، ناگهان نیروهای یگان ویژه به آن‌ها حمله‌ور می‌شوند؛ و پیکر نیکا را ربوده و به مکان نامعلومی برای خاکسپاری منتقل می‌کنند؛ و آتش شاه‌کرمی خاله نیکا را نیز بازداشت می‌کنند. مأموران امنیتی پیکر نیکا شاکرمی را در روستای ویسیان دفن می‌کنند. به نقل از یک منبع، مأموران امنیتی خانواده‌ی نیکا شاکرمی را تهدید کرده‌اند که اگر در تظاهرات و اعتراضات شرکت کنند، آتش شاکرمی خاله‌ی نیکا را هم خواهند کشت. مأموران امنیتی هم‌چنین محسن شاکرمی دایی نیکا را نیز بازداشت کردند. مراسم خاکسپاری نیکا با حضور جمعیت زیادی تبدیل به میدان اعتراض و شعار مرگ بر دیکتاتور شد؛ و مأموران امنیتی مجبور به شلیک شدند که فیلم آن نیز در فضای مجازی منتشر شده است.

آغاز قیام سراسری

پس از قتل مهسا امینی دختر کرد اهل سقز توسط گشت ارشاد، در روز ۲۵ شهریورماه ۱۴۰۱، در اکثر شهرهای ایران اعتراضات سراسری برپا شد؛ و تا روز دوم مهر بیش از صد شهید و ده‌ها مجروح برجای گذاشت.

مفقود شدن نیکا شاکرمی

نیکا شاه‌کرمی
 
نیکا شاه‌کرمی
نیکا شاه‌کرمی
 
نیکا شاه‌کرمی

نیکا شاکرمی دختر ۱۷ ساله در اعتراضات ۲۹ شهریورماه ۱۴۰۱، در بلوار کشاورز تهران مفقود شد. نیکا شاه‌کرمی مانند خیلی از مردم برای پیوستن به اعتراضات، به بلوار کشاورز رفته بود. دوستانش که با نیکا در تماس بودند، می‌گویند که نیکا شاکرمی در شعار دادن کم نمی‌آورد؛ و بسیار شجاع بود. نیکا شاه‌کرمی پیش خاله‌اش “آتش شاکرمی“در تهران زندگی می‌کرد. خاله‌ی نیکا شاه‌کرمی از همان روز مفقود شدن نیکا، در جریان اعتراضات ۲۹ شهریورماه ۱۴۰۱، در بلوار کشاورز تهران، وضعیت خواهرزاده‌اش را اطلاع‌رسانی کرد.

خانم آتش شاکرمی می‌گوید که افرادی با او تماس گرفته‌اند؛ و گفته بودند که نیکا هفته اول در اختیار اطلاعات سپاه پاسداران بوده و پس از اتمام بازجویی به زندان اوین منتقل شده است. این درحالی است که خانواده نیکا شاکرمی به زندان اوین مراجعه کرده و خبری از او نیافته بودند.

بر اساس اطلاعات موجود، نیکا شاکرمی حوالی ساعت ۷ شب در آخرین تماس به دوستش می‌گوید که نیروهای امنیتی به دنبالم هستند؛ و من در حال فرار هستم.

پیدا شدن جسد

جسد نیکا شاکرمی پس از ۱۰ شب نگرانی و بی‌خبری شدید خانواده‌ی او، سرانجام در روز ۷ مهرماه، در کهریزک پیدا شد. وقتی مادر و دایی نیکا شاکرمی برای تکمیل پرونده مفقودی نیکا به پلیس امنیت مراجعه کردند، به آن‌ها می‌گویند که در کهریزک جسدی است که با مشخصات نیکا مطابقت دارد؛ و عکس‌هایی هم نشان خانواده می‌دهند.

خانواده نیکا شاه‌کرمی برای شناسایی جسد نیکا به کهریزک مراجعه می‌کنند؛ اما فقط اجازه دیدن بخشی از صورتش را داده بودند. هنگام تحویل‌گیری جسد نیکا، می‌بینند که دماغ نیکا له و لورده شده و جمجمعه‌اش نیز از ضربات متعدد باتوم و جسم سخت، شکسته و متلاشی شده است.

سند شهرداری تهران
 
سند شهرداری تهران

علت مرگ

آتش شاکرمی ضمن انتشار خبر کشته شدن خواهرزاده‌اش گفته است:

«علت مرگ نیکا را سقوط از بلندی اعلام کردند اما برادرم مطابق تصاویری که به آن‌ها نشان داده شده، گفته است شکل قرار گرفتن پیکر روی پیاده‌رو عادی نبود؛ و به نظر نمی‌آمد که از بلندی پرت شده باشد».

بر اساس سندی که وب‌سایت اینترنشنال در روز ۱۳ مهرماه ۱۴۰۱، منتشرکرده است، شهرداری تهران در نامه‌ای خطاب به آرامستان شهر خرم‌آباد، علت مرگ نیکا شاکرمی را صدمات و ضربات متعدد ناشی از اصابت جسم سخت اعلام کرده است.

افشاگری مادر نیکا شاکرمی

نسرین شاکرمی مادر نیکا شاکرمی در یک مصاحبه‌ی اختصاصی با رادیو فردا، در رابطه با کشته شدن دخترش افشاگری کرد و گفت:

«شایعات مختلفی ساخته‌اند؛ و برادر و خواهر مرا بازداشت و تحت فشار گذاشته‌اند؛ و از خواهرم اعترافاتی مسخره گرفته‌اند. هر بچه‌ای هم می‌دانست این‌ها این کار را می‌کنند. این که یک چیز عادی است و ما انتظارش را کاملاً داشتیم که این‌ها همه جور تهمتی بزنند که خودشان را تبرئه کنند. چیز غیر عادی و خارج از انتظاری نبود... دختر من در تظاهرات، همان روزی که مفقود شد، کشته شده و جنازه‌اش را هم همان روز تحویل سردخانه کهریزک داده شده و گواهی پزشکی قانونی هم همین را به ما گفت که در همین تاریخ و بر اثر ضربات متعدد جسم سخت به سرش کشته شده و هیچ چیز دیگری نیست. من خودم جنازه‌اش را رویت کردم، بدن دخترم کاملا سالم بود. دست و پاها و اندامش سالم بود. فقط بخیه‌ای برای کالبدشکافی بود، ولی بقیه بدنش سالم بود. انگشت‌هاش، پاهاش دست‌هاش، و بدنش سالم بود. فقط صورتش گونه‌هاش شکسته شده بود و دندان‌هایش و پشت سرش که یک ضربه خیلی شدید خورده بود؛ و جمجمه‌اش رفته بود تو. به این شکل کشته شد. صدمات از ناحیه سر بود. به من هم بارها زنگ زده‌اند. تا حالا جوابشان را نداده‌ام. من هیچ صحبتی با آنها نداشتم. ولی با دیگران، با دایی من و افراد مختلف تماس گرفته‌اند که اگر مادر نیکا نیاید و چیزهایی که ما می‌خواهیم نگوید و در واقع سناریویی که ما چیدیم و ساخته و پرداخته کردیم اعتراف نکند ... و تهدیدهایی از من کردند که من بیایم اعتراف کنم که فیلم بگیرند و پخش کنند و بگویند که این خودکشی بوده یا هر اتفاق دیگری بوده، می‌خواهند من را مجبور به این کار کنند.»

نیکا شاه‌کرمی
 
نیکا شاه‌کرمی

مکان خاکسپاری

استاندار لرستان و چند مقام امنیتی بلندپایه در روز دهم مهرماه با نسرین شاه‌کرمی مادر نیکا شاه‌کرمی دیدار و به او با تهدید اعلام کرده بودند که مراسم خاکسپاری دخترش باید در سکوت و فقط با حضور نزدیکانش برگزار شود. مادر نیکا مخالفت می‌کند؛ و به مأموران و مقامات حکومتی حاضر در جلسه می‌گوید که من دخترم را از تهران به زادگاهش آوردم و همین‌جا او را به خاک می‌سپارم.

استاندار لرستان و مقامات امنیتی به خانواده شاکرمی می‌گویند که بازگرداندن پیکر نیکا شاکرمی با هزینه دولت و به وسیله هلیکوپتر به تهران امکان‌پذیر است؛ اما دستور عدم خاکسپاری نیکا در خرم‌آباد، از بالا صادر شده است. سرانجام پس از مقاومت خانواده‌ی نیکا، مقامات جمهوری اسلامی به آن‌ها قول دادند که می‌توانند پیکر نیکا را در آرامستان خرم‌آباد به خاک بسپارند.[۲]

ربودن پیکر نیکا شاه‌کرمی

مزار نیکا شاه‌کرمی
 
مزار نیکا شاه‌کرمی

خانواده نیکا شاه‌کرمی وقتی صبح دوشنبه برای خاکسپاری نیکا به آرمستان خرم‌آباد مراجعه می‌کنند، ناگهان نیروهای یگان ویژه به آن‌ها حمله‌ور می‌شوند؛ و پیکر نیکا را ربوده و به مکان نامعلومی برای خاکسپاری منتقل می‌کنند؛ و آتش شاه‌کرمی خاله نیکا را نیز بازداشت می‌کنند. مأموران امنیتی پیکر نیکا شاکرمی را در روستای ویسیان دفن می‌کنند.

مادر نیکا شاه‌کرمی در رابطه با دزدیده شدن جسد دخترش می‌گوید:

«صبح آن روز بدون اجازه ما و بدون اطلاع حتی یک نفر از ما، جنازه را دزدیده بودند و خودشان برده بودند با تدابیر امنیتی شدید جنازه را در یک روستای دورافتاده به خاک سپرده بودند.»

به نقل از یک منبع، مأموران امنیتی خانواده‌ی نیکا شاکرمی را تهدید کرده‌اند که اگر در تظاهرات و اعتراضات شرکت کنند، آتش شاکرمی خاله‌ی نیکا را هم خواهند کشت. مأموران امنیتی هم‌چنین محسن شاکرمی دایی نیکا را نیز بازداشت کردند.

شلیک مأموران در مراسم خاکسپاری

مراسم خاکسپاری نیکا شاکرمی قرار بود در آرمستان صالحین خرم‌آباد انجام شود؛ اما مأموران امنیتی جسد او را ربوده و در روستایی دورافتاده در خارج از شهر خرم‌آباد دفن کردند. مراسم خاکسپاری او با حضور جمعیت زیادی تبدیل به میدان اعتراض و شعار مرگ بر دیکتاتور شد؛ و مأموران امنیتی مجبور به شلیک شدند که فیلم آن نیز در فضای مجازی منتشر شده است.

برگرفته از ایران پدیا

لطفا در تکمیل اطلاعات شهید ما را یاری کنید